ZİRKONYUM DİŞ

Zirkon full seramik materyal ile yüksek stabiliteye sahip restorasyonlar yapılabilmektedir. Estetik açıdan mükemmeli yakalarken diğer full seramik sistemlerle karşılaştırılamayacak dayanıklılığa sahiptir. Işığı geçirme özelliği zirkona istenilen başarıya ulaşılmasını sağlamaktadır. Doku dostu olması, alerjik reaksiyonlara sebep vermemesi, yüksek dirençli olması özelligi ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonelliği yakalamamızı sağlamaktadır. Hafif olması sebebiyle hastanın proteze alışma süresini en aza indirmektedir. Isı iletimi olmadığı için diş kesimi sonrası oluşan hassasiyet şikayetleri zirkonla beraber oldukça azalmaktadır.

Metal desteksiz sistemler içinde uzun köprülerin yapılabildigi tek materyal zirkondur. 900 Mpa dirence sahip sistem en yüksek fiziksel değerlerin yanında ışık geçirme özelliği doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu kapsar. Metal altyapılı protezlerde karşılaşılan estetik problemler kesinlikle ortadan kalkmaktadır. Zirkonyum başta kalça eklem protezleri olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli amaçlarla kullanılmış ve bugüne kadar herhangi bir yan etkisi veya zararının olmadığı, alerji yapmadığı saptanmıştır. Ayrıca ağızda tad bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan saglıklı bir materyaldir.

Bilgisayar destekli çalışma sisteminden dolayı protez yapım aşamasındaki hata riskini sıfıra indirmektedir. Bu sayede protezin diş uyumu mükemmeldir. Zirkonyumun kendi yapısal özelliğinden dolayı da dişetleri uzun süre sağlığını korur. Dişetlerinde özellikle metallerde karşılaşılan renk değişikliği olmamaktadır.