LAMİNATE DİŞ KAPLAMA VEYA YAPRAK PORSELEN

Dişlerin güzelliği yaşı, mesleği, cinsiyeti ne olursa olsun her bir birey için önemlidir. Dişlerdeki renk farklılıkları, diş çatlakları ve kırıkları, dolgudan kaynaklanan renk değişimleri için dişin tamamını kesmek yerine sadece ön yüzeyine porselen tırnak uygulayarak estetik uygulama yapılmaktadır. Laminate veneerler ön dişleri düzeltmek ve dişlere estetik bir görünüm kazandırmak için mükemmel bir yoldur. Bu yöntem sayesinde dişin yapısından çok az kesim yapıldığı için en koruyucu protez uygulamasıdır. Alt yapısında metal olmadığı için ve porselenin kendi yapısından dolayı çok estetik uygulamalardır. Laminateler ile dişlerinizi beyazlatabilir, diş aralarındaki boşlukları doldurabilir ve güzel bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Hangi dişlerde uygulanabilir?
Dişler arasında boşluk varsa
Kırık dişlerde
Eski kötü görünümlü dolgu varsa
Dişler arasında büyüklük ve uzunluk farkı varsa
Hasta, dişlerinin şeklinden memnun değilse
Renk değiştirmiş dişlerde çok başarılı sonuçlar elde edilir.

LAMİNATE VENEERLERIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Diş yüzeyinde çok az aşındırma yapıldığı için en koruyucu protez uygulamasıdır.

Diş eti uyumu ve korunması porselen kuronlara göre çok iyidir. Ağız hijyeni sağlanması kesinlikle daha rahattır.

Size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.
Işık geçirgenliği sayesinde doğal diş görüntüsünde, yapay durmayan dişlere sahip olursunuz.
Porselen yüzey yapısından dolayı doğal dişlere göre kahve, sigara renkleşmesi çok azdır.
Tedavi süresi kısadır.
Aşınma direnci çok yüksektir.

LAMİNATE VENEERLERIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Maliyeti yüksektir.
İyi, hassas bir laboratuvar ve klinik çalışması gerektirir.
Çok sert besinlerin dişlerle kırılmaması gerekir. Yapıştırıcının kuvvetli olması ve laminatelerin aşınmaya karşı dirençlerine rağmen dişlerin sert besinlerle kırılmaması, laminatelerin korunması gerekmektedir.
Bruksizm gibi diş sıkma, gıcırdatma alışkanlıgınız varsa doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
Dişlerin yapıştırılmasından hemen sonra sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetiniz olabilir. Bu normaldir ve geri dönüşümlü bir hassasiyettir.

LAMİNATE NEDİR?

Çok ince, tırnak kalınlığında dişlerin önüne yapıştırılan porselendir. Porselen laminateler dişteki renkleşmeyi maskeler, dişleri parlak bir görünüme kavuşturur ve gülümsemeyi daha güzel bir hale getirir. Kahve, çay ve sigara renkleşmelerine karşı oldukça dirençlidirler. Özel yapıştırıcıları sayesinde dişlerin üzerine çok iyi yapışırlar ve çok iyi estetik verirler.

NEDEN PORSELEN VENEER?

Porselen veneer, kurona karşı mükemmel bir alternatiftir. Daha konservatif bir yaklaşımla diş rengini, şeklini ve büyüklüğünü değiştirmek mümkündür. Tetrasiklin renkleşmesi, darbe, kanal tedavisi sonrası diş rengi değişmesi; konjenital veya sonradan oluşan defektlerde, porselen laminateler başarıyla uygulanır. Diestema dediğimiz dişlerin arasında boşluk olan hastalarda da çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

NASIL YAPILIR?

Laminate yapımı için hastanın en az 3 seansa gelmesi gerekir. İlk randevuda kontrol modeli alınıp değerlendirilme yapılır. İkinci seansta diş kesimi yapılıp, ölçü alınır. En son olarak da yapıştırma işlemi uygulanır.

Tedavi planlamasının yapıldığı ilk seans çok önemlidir. Hastanın nasıl bir gülümseme istediği çok iyi değerlendirilmeli, dişler ve ağız yapısıyla ilgili engel teşkil edebilecek durumlar hastaya uygun şekilde aktarılmalı ve tedavi seçenekleri belirlenmelidir. Gerekli durumlarda dişlerin son haline dair bir çalışma modeli hazırlanmaktadır.

Dişlerin kesiminin yapılacağı ikinci seans yapılacak diş sayısına göre değişmekle beraber yaklaşık 1 veya 1,5 saat sürer. Diş üzerinden yaklaşık yarım milim’lik aşındırma yapılır. Ölçü alınır.

Yapıştırma işlemi yaklaşık 2 saat sürer. İlk önce porselen laminateler yapıştırılmadan dişlerin üzerine yerleştirilerek renk uyumuna ve şekillerine bakılır. Renk yapıştırıcısıyla birlikte bir miktar değiştirilebilir. Herşey beğenildiyse laminateler özel yapıştırıcılarıyla yapıştırılırlar.